Strona Główna / Finanse / Amerykanin nowym szefem Banku Światowego. Chce ograniczyć kredytowanie Chinom
Bez nazwy-1

Amerykanin nowym szefem Banku Światowego. Chce ograniczyć kredytowanie Chinom

W piątek odbyły się wybory na nowego szefa Banku Światowego. Został nim Amerykanin David Malpass, który co ciekawe kiedyś mocno krytykował tą instytucję. Jego obecny plan to ograniczenie kredytowania Chin co może nie być przypadkowo w kształtowaniu się nowego porządku geopolitycznego na świecie.

David Malpass zastąpił na stanowisku Amerykanina koreańskiego pochodzenia Jima Yong Kima, który nieoczekiwanie złożył rezygnację podczas trwającej jego drugiej kadencji.

Spekulowano przez jakiś czas, że nominowana do tej roli będzie Ivanka Trump jednak Prezydent USA szybko rozwiał spekulację medialną i nominował Davida Malpassa.

baner 750

W piątek jego osobę jednogłośnie zatwierdziła 25-osobowa rada wykonawcza. Tradycyjnie szefem Banku Światowego jest zawsze Amerykanin, podczas gdy utworzonego równolegle Międzynarodowego Funduszu Walutowego – Europejczyk.

Bank Światowy, jak i MFW, zostały powołane na mocy ustaleń poczynionych na konferencji z Bretton Woods w 1944 r., na której uzgodniono zarys powojennego ładu gospodarczego. Celem obu instytucji jest redukcja ubóstwa na świecie poprzez udzielanie kredytów na projekty rozwojowe. Do obu należy 189 państw

Nowy szef w przeszłości krytykował instytucję mówiąc, że np. zbyt często ulega korupcji i odbiega od pierwotnej misji czyli pomocy najuboższym krajom. Chciałby żeby wróciła do korzeni i udzielała większej pomocy najuboższym krajom w wydobyciu się z ubóstwa kosztem kredytów dla krajów bardziej rozwiniętych jak np. Chiny.

Red. źródło stooq.pl

Komentarze

comments

Zobacz również

urzed olsztyn 600 300

Zarząd województwa z absolutorium i wotum zaufania

Sejmik województwa zatwierdził sprawozdanie z wykonania budżetu województwa za ubiegły rok oraz udzielił wotum zaufania …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *