Strona Główna / Aktualności / Braniewo / „Choć dzieli nas czas, łączy nas tradycja”
AK WOT Choć dzieli nas czas Otylia Freitag

„Choć dzieli nas czas, łączy nas tradycja”

78 lat temu rozkazem Naczelnego Wodza gen. broni Władysława Sikorskiego zostaje powołana 14 lutego 1942 roku z przemianowania ze Związku Walki Zbrojnej, Armia Krajowa. Terytorialsi z Warmii i Mazur dziedziczą ich tradycje.

W ramach działalności Armii Krajowej skupiała się niemal cała patriotycznie nastawiona część narodu polskiego, opierając się na setkach tysięcy żołnierzy – ochotników. Rozpoznawalnym znakiem żołnierza Armii Krajowej jest biało – czerwona opaska z orłem, noszona na lewym ramieniu. „Nie bez powodu mówię, że jest. Bowiem mamy jeszcze ten ogromny zaszczyt i okazję tworzyć historię z autorami Niepodległej Polski” – podkreśla szer. Sabina Mazurek Koordynator ds. Kombatantów Armii Krajowej.

baner 004

Wojska Obrony Terytorialnej identyfikują się z żołnierzami polskiego podziemia. „Łączy nas misja i terytorialność w działaniu, łączy nas przede wszystkim poczucie patriotyzmu, oddania i braterstwa, łączy nas troska o dobro Ojczyzny. Nie ma nic cenniejszego w wojskowej służbie jak żołnierz ochotnik, który jest fundamentem naszej formacji, opierający się na chlubnych tradycjach naszych poprzedników” – dodaje. Wspólną wartością obu formacji są ludzie. To w nich tkwi siła i odwaga.

„Dziś, jako kontynuatorzy misji, pamiętamy o naszych Bohaterach, tych którzy odeszli na wieczną wartę i Tych, z którymi dane nam jest jeszcze tworzyć przyszłość. Korzystajmy z tego, bo to ostatni moment, kiedy możemy wysłuchać na żywo świadków tamtych wydarzeń, ostatni czas kiedy możemy spisać ich „wersy” dla przyszłych pokoleń, ostatnia chwila, kiedy możemy iść ramię w ramię” – zaznacza szer. Sabina Mazurek.

Oto jak zwrócił się do żołnierzy Armii Krajowej, w ostatnim rozkazie, gen. bryg. Leopold Okulicki ps. „Niedźwiadek”:

Żołnierze Armii Krajowej!

Daję Wam ostatni rozkaz. Dalszą swą pracę i działalność prowadźcie w duchu odzyskania pełnej niepodległości Państwa i ochrony ludności polskiej przed zagładą. Starajcie się być przewodnikami Narodu i realizatorami niepodległego Państwa Polskiego. W tym działaniu każdy z Was musi być dla siebie dowódcą. W przekonaniu, że rozkaz ten spełnicie, że zostaniecie na zawsze wierni tylko Polsce oraz by Wam ułatwić dalszą pracę- z upoważnienia Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zwalniam Was z przysięgi i rozwiązuję szeregi AK.

W imieniu służby dziękuję Wam za dotychczasową ofiarną pracę.
Wierzę głęboko, że zwycięży nasza Święta Sprawa, że spotkamy się w prawdziwie wolnej i demokratycznej Polsce.

Niech żyje Wolna, Niepodległa, Szczęśliwa Polska.
Dowódca Sił Zbrojnych w Kraju
/-/ Niedźwiadek
Gen. Bryg.
M.p. 19 stycznia 1945

szer. Sabina MAZUREK
Koordynator d/s Kombatantów Armii Krajowej
SRO 45blp

Komentarze

comments

Zobacz również

ZUS-3

Rodzice nadal będą mogli korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego

Rodzice, którzy wykorzystali dodatkowy zasiłek opiekuńczy, mogą wnioskować o wypłatę tego świadczenia na kolejny okres. …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

http://www.abiprint.pl/