Strona Główna / Aktualności / Polska i Świat / Czy od 2019 roku nie będziemy już zmieniać czasu?
zegar

Czy od 2019 roku nie będziemy już zmieniać czasu?

Od roku 1919 przyjęło się, że dwa razy do roku zmieniamy czas – wiosna i jesienią. Przez te lata tłumaczono, że zmiana czasu pomaga m.in. zaoszczędzić energię elektryczną. Jednak jak się okazuje, argument ten od wielu lat jest tylko mitem, a właściwie przyczyną większej ilości problemów niż korzyści.

Dlaczego powinno się zaprzestać zmiany czasu?

Wiele osób narzeka, że po zmianie czasu nie może się przestawić i źle to wpływa na ich organizm. Dekoncentruje i utrudnia wypoczynek. Na zmianę czasu skarży się również wiele branż których pracownicy pracują w systemie zmianowym. Pracownicy muszą pracować o godzinę dłużej, która nie zawsze jest wyrównywana płacowo. Zmiana jest również uciążliwa w komunikacji, szczególnie dla pasażerów pociągów czy samolotów, które dla wyrównania czasu muszą przez godzinę stać.

baner

Temat zmiany czasu został ponownie omówiony na obradach sejmu i Komisji Europejskiej

W sejmie został rozważony projekt ustawy, który miałby zlikwidować zmiany czasu w ciągu roku. Według PSL obowiązująca obecnie dwukrotna zmiana czasu w ciągu roku nie przynosi żadnych pozytywnych efektów i źle wpływa na zdrowie oraz samopoczucie obywateli.

Również Komisja Europejska, na posiedzeniu które odbyło się 31 sierpnia, podjęła decyzję, że to już ostatnia zmiana czasu w 2018 roku. Od 2019 czas nie będzie zmieniany.

Przeprowadzono sondaż polityczny, w którym wzięło udział ok 4,6 mln europejczyków. Aż 84 proc. z nich opowiedziało się za zniesieniem zmian czasowych. Polityczna decyzja została podjęta, trzeba się wsłuchiwać w głos Europejczyków – powiedział na konferencji prasowej rzecznik KE Alexander Winterstein.

Komentarze

comments

Zobacz również

Bez nazwy-1

Już 18 maja 2019 r VIII edycja rajdu rowerowego „Odjazdowy Bibliotekarz”

Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie zaprasza  do udziału w VIII edycji rajdu Odjazdowy Bibliotekarz!  Komentarze …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *