Strona Główna / Aktualności / Polska i Świat / Czy wyznaczyliście już sobie postanowienia noworoczne? Jak ich dotrzymać?
design-3047520_960_720

Czy wyznaczyliście już sobie postanowienia noworoczne? Jak ich dotrzymać?

„Nowy rok, nowa ja!” Przez pierwsze dni stycznia z pewnością nie raz usłyszymy to hasło. Z nastaniem nowego roku często wystawiamy sobie cele, które byśmy chcieli osiągnąć przez następne 365 dni. Jednak realizacja naszych pomysłów często przychodzi ciężko. Co zatem zrobić, by zrealizować swoje cele i na koniec roku dumnie powiedzieć do swojego odbicia w lustrze, zgodnie ze słowami słynnego youtubera: „Kim jesteś? Jesteś zwycięzcą”! Przede wszystkim pamiętaj, że najdalej od celu jest ten, kto go sobie w ogóle nie wytyczył…

Wystawiaj sobie realne cele i daj sobie odpowiednią ilość czasu

Co to oznacza w praktyce? Może cię brać pokusa, żeby od razu zmienić w swoim życiu wszystko, co ci się nie podoba. Myślisz sobie: „W tym tygodniu rzucę palenie, przestanę przeklinać i przesiadywać po nocach, a zacznę ćwiczyć, zdrowo się odżywiać i dzwonić do dziadków”. Jednak jeśli będziesz próbował zrealizować wszystkie cele naraz, z pewnością nie osiągniesz żadnego z nich.

Musisz uznać fakt, że dysponujesz ograniczoną ilością czasu, sił i środków. Dlatego, zamiast zmieniać wszystko od razu, rób to stopniowo.

Jak opracować plan działania?

Stwórz dwie listy – na pierwszej wypisz dobre zwyczaje, które chciałbyś wypracować, a na drugiej złe, z którymi chciałbyś zerwać. Wypisz wszystko, co ci przychodzi do głowy. Pamiętaj, że najdalej od celu jest ten, kto go sobie w ogóle nie wytyczył…

– Ponumeruj wypisane na listach zwyczaje według tego, jak bardzo są dla ciebie ważne.

– Wybierz tylko kilka nawyków, jeden albo dwa z każdej listy i skup się na nich. Potem przejdź do kolejnych. Dodatkowo swoje cele czy postanowienia możesz zobrazować za pomocą prostego rysunku albo ilustracji. Powieś pracę w widocznym miejscu w domu, co będzie ci przypominać, że warto się starać.

Ułatwisz sobie zadanie, jeśli zły nawyk zastąpisz dobrym. Na przykład, jeśli uważasz, że spędzasz za dużo czasu przed telewizorem, a jednocześnie wśród twoich celów wypisałeś utrzymywanie kontaktu z bliskimi, mógłbyś sobie postanowić: „Zamiast po powrocie z pracy od razu włączać telewizor, zadzwonię do przyjaciela albo krewnego i spytam, co słychać”.

Stwórz sobie sprzyjające warunki

– Chcesz zdrowo się odżywiać, ale te lody jakby się do ciebie uśmiechały! Tak smacznie wyglądają…

– Zdecydowałeś się rzucić palenie, ale mimo to znajomy po raz kolejny proponuje ci papierosa.

– Miałeś dzisiaj poćwiczyć, ale już samo odnalezienie w szafie butów do biegania to za duży wysiłek.

Praktyka dowodzi, że nasze otoczenie, codzienne sytuacje oraz ludzie, z którymi spędzamy czas, ma wpływ na to, czy wypracujemy dobre nawyki oraz wyzbędziemy się tych szkodliwych.

Co możesz zrobić?

– Utrudniaj sobie robienie tego, co niewłaściwe. Na przykład, jeśli chcesz usunąć ze swojej diety śmieciowe jedzenie, nie trzymaj w kuchni tego typu produktów. W ten sposób, kiedy weźmie cię pokusa, ulegnięcie jej będzie wymagało dodatkowego wysiłku.

– Ułatwiaj sobie robienie tego, co dobre. Dla przykładu, jeśli zaplanowałeś rano poćwiczyć, poprzedniego wieczora połóż przy łóżku ubranie sportowe. Im łatwiej będzie ci zacząć, tym większa szansa, że zrealizujesz plan.

– Starannie dobieraj przyjaciół. Zwykle upodabniamy się do ludzi, z którymi spędzamy czas. Dlatego ogranicz kontakty z osobami zachęcającymi cię do rzeczy, z którymi chcesz zerwać, a przebywaj w towarzystwie tych, które pomogą ci trzymać się dobrych nawyków.

Zaplanuj bardzo konkretnie, co zrobisz, aby osiągnąć swój cel.

Przykład: każdego miesiąca odłożę z pensji 50-100 złotych i nie ruszę tych pieniędzy przez pół roku. O myśleniu w rodzaju: „jakoś to zrobię” w ogóle zapomnij!

Zaplanuj nagrody. One dodają sił i zapału!

Jeśli np. lubisz błyskotki, umów się ze sobą, że za każdy miesiąc, kiedy udało ci się wytrwać bez papierosów, sprawisz sobie kolczyki. Zobaczysz, nie wycofasz się tak łatwo…

Postaraj się, aby to, co planujesz, pasowało do twojego charakteru.

Bo jeśli jesteś domatorką i postanowisz co tydzień zabierać rodzinę za miasto, to będziesz nieszczęśliwa i nic z tego nie wyjdzie. Lepiej zaproponuj pozostałym domownikom więcej wspólnych posiłków podczas weekendów. Osiągniesz cel, bo scementujesz rodzinę, nie ponosząc przy tym żadnych wyrzeczeń, które mogłyby cię hamować w działaniu.

Życzymy powodzenia i wierzymy, że na koniec roku 2018 z dumą wykrzykniesz – Jestem zwycięzcą, dałam radę! :)

Komentarze

comments

Zobacz również

Bosaoplakat

Wieczór autorski w bibliotece

Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z Bogumiłą Salmonowicz i promocję …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *