Strona Główna / Aktualności / Braniewo / Dziś 26 maja, Dzień Mamy! Skąd się wzięło to święto?
mama

Dziś 26 maja, Dzień Mamy! Skąd się wzięło to święto?

26 dzień maja, to święto naszych wspaniałych mam. Jest świętem międzynarodowym, ale przypada w różnych terminach. Dlaczego je ustanowiono? Skąd się wywodzi?

Początki święta Mam sięgają czasów starożytnych. Wśród Greków i Rzymian otaczano kultem matki-boginie, symbole płodności i urodzaju.

W siedemnastowiecznej Anglii święto to przybrało nazwę niedziela u matki. Początkowo co roku w czwartą niedzielę postu odprawiano modły w najbliższej katedrze. W zwykłe niedziele odbywały się one w pobliskich kościołach. Dzień, w którym obchodzono to święto, był wolny od pracy. Do tradycji należało składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Zwyczaj przetrwał do XIX wieku. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej.

Inaczej historia tego święta przedstawia się w Stanach Zjednoczonych. W 1858 roku amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy, zaś od 1872 roku Dzień Matek dla Pokoju promowała Julia Ward Howe. Annie Marie Jarvis, córce Ann Jarvis, w 1905 roku udało się ustanowić Dzień Matki. Z czasem zwyczaj ten rozpowszechnił się na niemal wszystkie stany, zaś w 1914 roku Kongres Stanów Zjednoczonych uznał przypadający na drugą niedzielę maja Dzień Matki za święto narodowe.

W Polsce Dzień Matki obchodzono po raz pierwszy w 1914 roku w Krakowie.

Zwyczaj ten jest praktykowany do dzisiaj. Pamiętajmy jednak, że naszą mamę zawsze powinniśmy traktować z szacunkiem, a nie tylko od święta!

My, przy tej okazji składamy serdecznie wszystkim Mamom i życzymy dużo radości z waszych dzieci.

Komentarze

comments

Zobacz również

kompleksowa_obsloga_imprez_i_dekoracja_wesel_studio_gwia

Ty też możesz mieć wymarzony ślub – zadbaj o każdy szczegół

Ślub i wesele to wydarzenia, o których marzy prawie każda kobieta, a może w skryciu …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *