http://www.abiprint.pl/
Strona Główna / Aktualności / Braniewo / Fatalny stan służby zdrowia w Polsce za rządów PiS. Zamknięto 69 szpitali, w naszym regionie dwukrotnie zmalała ilość karetek specjalistycznychǃ
ambulance-4166901_960_720

Fatalny stan służby zdrowia w Polsce za rządów PiS. Zamknięto 69 szpitali, w naszym regionie dwukrotnie zmalała ilość karetek specjalistycznychǃ

Pod koniec kampanii wyborczej na jeden z głównych punktów wyrasta temat coraz słabszej kondycji służby zdrowia. Niestety dotyczy to również naszego województwa o czym przypomniał widzom debaty Gazety Bogaty Region Poseł Piotr Cieśliński prowadząc arcy ciekawą polemikę z kandydatem PiS Marcinem Kazimierczukiem. Kandydat PiS twierdził, że jego partia zwiększa nakłady na służbę zdrowia, Poseł Piotr Cieśliński dość wnikliwie dociekał jak to możliwe, że PiS daje coraz więcej a likwidowane są szpitale i maleje liczba karetek specjalistycznych w naszym województwie….

Coraz gorsza sytuacja polskiej służby zdrowia…. za rządów PiS

W ostatnich dniach jesteśmy informowani o coraz gorszej sytuacji w polskiej służbie zdrowia. Przez ostatnie 4 lata zamknięto aż 69 szpitali powiatowych a w naszym województwie ilość karetek specjalistycznych zmalała z 27 do 15-tu. To niestety smutny bilans rządów Prawa i Sprawiedliwości, którego nie da się zrzucić na poprzedników. Potwierdzają to wypowiedzi osób związanych ze szpitalami. Mówią, że sporo namieszała zmiana z 1 października 2017 roku kiedy to wprowadzono tzw. sieć szpitali. Ustawowo określono warunki, kto do tej sieci wejdzie. Jednym z warunków było udzielanie świadczeń na podstawie umowy z NFZ przez co najmniej ostatnie dwa lata.

Dodatkowo rosną znacząco koszty utrzymania szpitali a nie idą za tym odpowiednio wysokie nakłady finansowe ze strony rządu i NFZ. Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, że już wkrótce szpitale mogą borykać się z podwyżką opłat za ceny energii co bez dalszego wsparcia rządowego lub zmian lepszego zarządzania służbą zdrowia może oznaczać kompletną katastrofę.

Argumenty PiS, że dają więcej niż za czasów PO nie są zbyt trafione w świetle danych o których pisze Oko. press i Newsweek. Wszystko przez to, że koszty wypłat dla pracowników, utrzymania szpitali są wyższe niż to było w 2014 roku.

https://oko.press/eutanazja-szpitali-powiatowych-rzad-chce-likwidacji-150-z-nich-ale-nie-ma-odwagi-powiedziec-tego-wprost/?fbclid=IwAR0YNuznweeEBLiYzK3KjvIeMjaMS_jjplaE5rsIoIWE1IG1p2lc9GMXWwA

https://www.newsweek.pl/polska/zapasc-przez-ostatnie-cztery-lata-zlikwidowano-w-polsce-69-szpitali-mapa-i-lista/3jp74wx

Poseł Piotr Cieśliński poruszył ten poważny temat podczas debaty Gazety Bogaty Region.

O faktach jakie dzieją się na naszych oczach, czyli temacie likwidacji 69 szpitali w Polsce oraz mniejszej ilości karetek specjalistycznych w naszym województwie poinformował Poseł Piotr Cieśliński podczas naszej debaty Gazety Bogaty Region w części dotyczącej pytań wzajemnych. Dzielnie starał się bronić i odpowiadać na pytanie Marcin Kazimierczuk z PiS jednak akurat w tej dziedzinie rząd PiS nie ma za bardzo dobrych kart na stole.

Warto odsłuchać nagrania lub przeczytać od czego się zaczęły emocje na temat służby zdrowia podczas naszej debaty.

Wszystko zaczęło sie od pytania Zbigniewa Ziejewskiego do kandydata PiS o to czy partia rządząca podpisała by po wyborach pakt dla zdrowia ponad podziałami jaki proponuje PSL w kampanii wyborczej, który mówi m.in. o zwiększeniu nakładów na służbę zdrowia (do 6,9 % PKB) i lepszej dostępności Polaków do zabiegów medycznych.

Marcin Kazimierczuk, kandydat PiS:

Myślę, że sprawy zdrowia są sprawami ponadpartyjnymi, i jak przysłuchiwałem się programowi przedstawionemu przez kandydata PSL-u to mogę tylko powiedzieć, że mamy dużo zbieżnych punktów. W przypadku naszego programu jest mowa o tym, że do 2024 roku 6 % PKB będzie przeznaczane na służbę zdrowia, w tym roku wydaliśmy już blisko 103 miliardy złotych, przypomnę, że w 2014 Platforma wydatkowała tylko 70 miliardów złotych. Zgadzam się, że należy inwestować w szpitale dlatego też tworzymy fundusz dla szpitali powiatowych, tak aby można było je remontować, aby można było je wyposażyć w nowoczesny sprzęt, a najlepszym dowodem jest zakup 200 nowych karetek, które są przekazywane do różnych szpitali i instytucji ochrony zdrowia. Jak najbardziej jest to sprawa priorytetowa i zdrowie Polaków jest dla nas najważniejsze.

Poseł Piotr Cieśliński – pytanie do kandydata PiS Marcina Kazimierczuka:

Sprawa jest poważna. Zainspirował mnie Pan Kazimierczuk, do zadania pytania, mówiąc o inwestycjach w szpitale. Czy wie Pan ile szpitali za rządów PiS zostało zamkniętych? 69 szpitali zostało zamkniętych. Mówił Pan też o 200 nowych karetkach, czy wie Pan ile karetek specjalistycznych mieliśmy, a ile mamy? Mieliśmy 27 specjalistycznych karetek, a mamy tylko 15 w naszym województwie, po 4 latach rządu PiS, więc pytam jak to się ma do tych 200 nowych karetek?

Odpowiedź Marcin Kazimierczuk, PiS:

Prosta rzecz Drodzy Państwo, jeśli chodzi o kwestie szpitali to przypomnę, że to PO wpadła na ”genialny” pomysł aby sprywatyzować szpitale, czyli tak aby przekształcić je w spółki prawa handlowego. Stąd zmniejszona ilość szpitali, za co bardzo ”dziękujemy”, za ten pomysł, za to, że doprowadziła do ruiny szpitale powiatowe w Polsce, a teraz musimy je dopiero odbudowywać. Jeśli chodzi o odbudowanie sprzętu, do tej pory karetki pogotowia były obsługiwane przez prywatne podmioty, Rząd RP PiS z powrotem przywrócił państowy nadzór nad ratownictwem medycznym, stąd państwo będzie teraz dbało aby tabor karetek był wymieniany, sukcesywnie jest uzupełniany. Jest wymieniany. O to teraz zadba Państwoǃ

Poseł Piotr Cieśliński, kolejne pytanie do Marcin Kazimierczuk z PiS:

Musimy skończyć ten temat. Chciałem jeszcze raz zapytać, w jaki sposób to się odbywa, skoro mówi Pan, że zwiększyliście nakłady finansowe, a liczba karetek zmniejszyła się prawie dwukrotnie, z 27 do 15ǃ Proszę Państwa nie zwalać winy na rząd PO, bo rządzicie Państwo już 4 lata i to za waszych rządów, powtarzam z spadła ilość karetek specjalistycznych w regionie, z 27 do 15-tu. Jest mniej więc jak to się ma do tego o czym Pan mówi?

Odpowiedź Marcin Kazimierczuk, PiS:

Jeszcze raz powtarzam. Zostanie utworzony specjalny fundusz, głównie na cele szpitali powiatowych. W ramach tego funduszu zostanie przeznaczonych 2 mld złotych, zostaną zamówione nowe karetki, wymienimy stary tabor. Ten fundusz ma też służyć remontom i modernizacji szpitali powiatowych, aby ludzie mogli się leczyć w godnych warunkach. Pieniądze zostaną przeznaczone również na zakup nowoczesnej aparatury bo mamy bardzo dobrych lekarzy, ale oni potrzebują nowoczesnego sprzętu. Na zdrowie w tym roku przeznaczyliśmy już ponad 103 mld zł, a PO w 2014 roku przeznaczyła jedynie 70 mld zł. To jest ta zasadnicza różnica między PiS a PO.

Riposta na koniec Poseł Piotr Cieśliński:

Taka jest różnica, że jest za rządów PiS w naszym regionie karetek dwa razy mniej i dalej nie wiemy dlaczego….

Komentarze

comments

Zobacz również

IMG_0535

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury gotowy na wznowienie połączeń pasażerskich

Wprowadzony od 15 marca br. zakaz lotów pasażerskich w Polsce, już od 1 czerwca ulega …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *