Strona Główna / Finanse / Katalonia może stracić prawie 50% swojego PKB w przypadku niepodległości. Wielkie firmy zapowiadają, że przeniosą swoje siedziby do Madrytu!
flags-964565_1920-1

Katalonia może stracić prawie 50% swojego PKB w przypadku niepodległości. Wielkie firmy zapowiadają, że przeniosą swoje siedziby do Madrytu!

Niepodległościowe ambicje wiążą się z wielkimi perturbacjami. Jeśli władze Katalonii zdecydują się na ruch, by opuścić Hiszpanię, może na tym ekonomicznie utracić region, gdyż wielkie firmy powiedziały, że przeniosą swoje siedziby do Madrytu.

Katalonia w przypadku ogłoszenia niepodległości wystąpi ze wszelkich umów międzynarodowych, a w regionie może zostać wprowadzone wojsko i policja. W takich warunkach trudno o robienie biznesu dlatego nie dziwi podejście największych firm, które dotychczas miały siedziby w Katalonii.

Według dziennika „El Mundo” wartość firm, które przeniosą się poza Katalonię, wyniesie ok. 50% PKB całego regionu.

„Projekt niepodległościowy został poważnie zagrożony przez banki i inne przedsiębiorstwa, które podjęły już decyzję o przeniesieniu siedziby z Katalonii bądź noszą się z takim zamiarem. Ich wartość odpowiada 50 proc. produktu krajowego brutto tego regionu” – napisał wydawany w Madrycie „El Mundo”.

Na pożegnalnej liście są Colonial, Abertis i Cellnex, Caixabanku i Sabadella. Do grona tego powinna dołączyć Planeta, której władze już zapowiedziały, że zmienią siedzibę na Madryt, jeśli zostanie ogłoszona deklaracja niepodległości” – napisał „El Mundo”.

Stołeczna gazeta ujawniła, że plan opuszczenia Katalonii, w której we wtorek spodziewane jest ogłoszenie niepodległości, mają także firma kurierska MRW oraz spółka medyczno-ubezpieczeniowa Adeslas.

Red. Źródło „El Mundo”

Komentarze

comments

Zobacz również

CAMINO Tolkmicko

Elbląski Klub Przyjaciół Pomorskiej Drogi św. Jakuba zaprasza

NASZYM MAŁYM CAMINO przeszliśmy już w tym roku ok. 40 kilometrów z Braniewa do Tolkmicka. …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *