Strona Główna / Aktualności / Braniewo / Kierowca w zapiętych pasach, a dziecko w foteliku – czyli słów kilka o bezpiecznej podróży
policja1

Kierowca w zapiętych pasach, a dziecko w foteliku – czyli słów kilka o bezpiecznej podróży

Cel stworzenia pasów bezpieczeństwa, jak i fotelików oraz urządzeń przystosowanych do przewozu dzieci jest jeden – ratowanie ludzkiego życia. Niestety, policyjna służba wciąż pokazuje, że kierowcy zapominają nie tylko o własnym bezpieczeństwie, ale i małoletnich, których przewożą. Zapinanie pasów, czy zapewnienie dziecku jazdy w foteliku powinno wynikać nie z chęci uniknięcia mandatu, ale przede wszystkim z potrzeby zadbania o siebie i bliskich.

Prawidłowo zapięte pasy podnoszą nasze bezpieczeństwo

Dzięki pasom, które wiążą kierowcę z autem możliwe jest znacznie lepsze wyczucie ruchów pojazdu, co zwiększa precyzję kierowania. Prawidłowo zapięty pas zabezpiecza całe nasze ciało. Pasy powinny płasko przylegać do ciała. Pas biodrowy opinać biodra jak najniżej w stosunku do brzucha. Pas piersiowy powinien przebiegać nad środkiem barku, bez tendencji do zsuwania się z ramienia.

baner 750
Wszystkie osoby, które znajdują się w samochodzie zobowiązane są do zapięcia pasów, zanim auto ruszy w trasę. Ci, którzy siedzą z przodu powinni zadbać także o to, aby pasażerowie  siedzący z tyłu zapięli pasy. W razie czołowego zderzenia, osoba bez pasów z tyłu przełamie oparcie przedniego fotela i zmiażdży osobę na nim siedzącą.

Pamiętajmy o tym, że w przypadku zdarzenia drogowego pasy zwiększają nasze szanse na przeżycie.

Jakie dziecko musi jeździć w foteliku ?

Obecnie obowiązek związany z przewożeniem maluchów w fotelikach, bądź innych urządzeniach umożliwiających ich przytrzymanie w pojeździe uzależniony jest nie od wieku dziecka, ale jego wzrostu. Więcej na ten temat możemy usłyszeć od kierownika braniewskiego ogniwa ruchu drogowego – asp. Macieja Sucheckiego (FILMIK).
Pamiętajmy zawsze, że bezpieczeństwo dzieci zależy od dorosłych. Dokładajmy więc wszelkich starań, by zapewnić naszym podopiecznych należytą opiekę – także podczas jazdy. Respektujmy obowiązujące przepisy i bądźmy zarazem godnym wzorem do naśladowania dla dzieci. Nie zapominajmy, że  „czym skorupka za młodu nasiąknie,tym na starość trąci”, a przecież na naszych oczach rosną przyszli uczestnicy ruchu drogowego.

Komentarze

comments

Zobacz również

Bez nazwy-1

Klub Bajeczek zaprasza

Masz dziecko w wieku 2-5 lat? Chcesz wspomóc jego rozwój? Przyjdź wraz ze swoją pociechą …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *