Strona Główna / Męski Świat / Kierowcy, od czerwca zmieni się zasada zliczania punktów karnych, a także ich kasacji!
radar

Kierowcy, od czerwca zmieni się zasada zliczania punktów karnych, a także ich kasacji!

Od czerwca trudniej będzie stracić prawo jazdy. Przy jednej kontroli będzie można uzyskać max. 10 pkt karnych przy tego samego rodzaju wykroczeniu jak np. przekroczenie dozwolonej prędkości. Oczywiście są wyjątki, gdzie tych punktów karnych możemy dostać więcej. Ciężej będzie stracić prawo jazdy, jednak trudniej będzie też je odzyskać albo skasować kilka punktów, Na czym dokładnie polegają zmiany?

Obecnie jest tak, że jeśli kierowca wykroczeniem złamie więcej niż jeden przepis drogowy, do ewidencji wpisuje się wszystkie wykroczenia, punkty są sumowane, a to oznacza, że przez jeden czyn można przekroczyć dozwolony limit punktów karnych.

Zgodnie z nowymi przepisami punkty nie będą sumowane. Niezależnie od liczby popełnionych wykroczeń, funkcjonariusz będzie mógł ukarać kierowcę maksymalnie 10 punktami. To wcale nie znaczy, że kierowca zatrzymany przez drogówkę dostanie maksymalnie 10 punktów karnych. Wszystko zależy od tego, ile kategorii (dziedzin) przepisów zostanie złamanych.

Kumulacje mają zostać wyeliminowane, kiedy popełnionych zostało kilka wykroczeń w ramach jednej konkretnej kategorii.

Przykład:

Raz punktowane jest wyprzedzanie, tylko raz brak świateł oraz tylko raz przekroczenie prędkości. Policjant wciąż jednak będzie sumował punkty, kiedy łamiących przepisy drogowe manewrów było kilka, ale z różnych „dziedzin” – czyli przykładowo kierowca bez włączonych świateł będzie wyprzedzał na zakazie i rozpędzi się o 30 km/h ponad limit.

Inny przykład:

Załóżmy, że kierowca przekroczył podwójną linię ciągłą (5 pkt), wyprzedzał przed wierzchołkiem wzniesienia (5 pkt), nie upewnił się co do możliwości wyprzedzania (5 pkt) i wreszcie wyprzedzał na przejściu dla pieszych (10 pkt). Obecnie policjant po zsumowaniu wyczynów wpisuje na konto kierowcy 25 punktów karnych (co skutkuje też zatrzymaniem prawa jazdy). Nowym rozporządzeniem resortnarzuca policjantom, by w podobnej sytuacji przyznawali punkty karne jedynie za najpoważniejszy występek – tu byłoby to 10 pkt za „wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi”.

Jak będzie wyglądać zmiana z kasacją punktów karnych?

Obecnie, gdy zbliżamy się do progu 24 punktów karnych, to poprzez zapłacenie wymaganej kwoty i odbyciu uświadamiającego o zagrożeniach szkolenia możemy usunąć ze swojego konta 6 punktów.

Jednak zgodnie ze zmianami po przekroczeniu 24 punktów karnych, kierowca automatycznie nie straci uprawnień. Zostanie skierowany na specjalne szkolenie, natomiast jeśli w ciągu miesiąca od doręczenia decyzji administracyjnej nie weźmie w nim udziału, wtedy straci prawo jazdy.

Szkolenie ma trwać łącznie 28 godzin, a kierowca musi zarezerwować sobie na nie cztery dni. Koszt wynosi 500 zł, a po jego odbyciu konto z punktami karnymi, wyzeruje się. Uczestnicy zapoznają się z teorią i zostaną poddani badaniom psychologicznym.

Od skierowania na kurs do odzyskania dokumentu nie może minąć więcej niż 6 tygodni. Po odbyciu kursu nie będzie można wziąć w nim udziału przez następne pięć lat. Jeśli w tym czasie kierowca ponownie przekroczy limit 24 punków, straci uprawnienia.

www.auto.dziennik.pl

Komentarze

comments

Zobacz również

Bosaoplakat

Wieczór autorski w bibliotece

Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z Bogumiłą Salmonowicz i promocję …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *