Strona Główna / Aktualności / Braniewo / Miliony złotych płyną do mniejszych miejscowości w warmińsko- mazurskim. Braniewo nie zgarnia z tej puli ani złotówkiǃ
Bez nazwy-1

Miliony złotych płyną do mniejszych miejscowości w warmińsko- mazurskim. Braniewo nie zgarnia z tej puli ani złotówkiǃ

Małe miejscowości wbrew pozorom mają wiele możliwości, by skorzystać z wielu ciekawych form dofinansowania na rozwój swoich miejscowości. Niestety Braniewo zamiast z tych środków korzystać woli siedzieć z założonymi rękoma. Ale kto bogatemu zabroni…

Cittaslow – projekt z milionami złotych dla miejscowości do 50 tys. mieszkańców

W województwie warmińsko – mazurskim sporo mniejszych miejscowości z powodzeniem działa w ramach projektu miast sieci Cittaslow. W minionym roku Gazeta Warmińska informowała o tym, że w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie zostały podpisane umowy na 20 projektów do zrealizowania inwestycji w miastach sieci Cittaslow na łączną kwotę 72,8 miliona złotych z czego dofinansowanie wynosiło aż 62 miliony złotych.

Umowy podpisały takie miasta jak: Barczewo, Górowo Iławieckie, Nidzica, Olsztynek czy Biskupiec.

Dla przykładu Burmistrz Nidzicy Jacek Kosmala podpisał umowy na 5 projektów o łącznej wartości 17,6 miliona złotych, z czego 15 milionów to dofinansowanie. Inwestycje, jakie mają zostać wykonane to: przebudowa parku na jeziorkiem – urządzenie terenów zielonych w sąsiedztwie parku, rewitalizacja centrum miasta Nidzica (zagospodarowanie piwnicy ratusza oraz stworzenie Sali konferencyjnej umożliwiającej prowadzenie szkoleń), przebudowa rynku w centrum Nidzicy, remont zamku i wzgórza zamkowego w Nidzicy oraz przebudowa parku nad jeziorkiem. Burmistrz Kosmala po podpisaniu tych umów stwierdził, że jest to dla niego wyjątkowa kadencja. – W ciągu tych 4 lat, Nidzica zmieni się nie do poznania. Dziś kolejny etap – 5 projektów, jeśli chodzi o zmiany miasta. Jest mi niezmiernie miło przyjeżdżać do tego budynku (przyp. red. budynek Urzędu Marszałkowskiego) po raz kolejny. Te wizyty, ta praca tych ludzi przynosi efekty dla takich małych miasteczek, jak Nidzica.

Ponadto umowy podpisały gminy: Barczewo – 3 projekty za 11,9 miliona złotych, z czego 10 milionów to dofinansowanie, Górowo Iławeckie – 4 projekty za 10,8 miliona złotych, z czego 9,2 miliona to dofinansowanie, Olsztynek – 4 projekty za prawie 11 milionów złotych, z czego ponad 9 milionów to dofinansowanie oraz Biskupiec na blisko 21,7 miliona złotych, z czego 18,4 miliona to dofinansowanie.

Więcej dostępne pod linkiem:

Podpisano kolejne umowy na inwestycje w miastach sieci Cittaslow

O Cittaslow

Idea Cittaslow wywodzi się z ruchu Slow Food i narodziła się we Włoszech w 1998 roku. Rok później cztery włoskie miasteczka powołały do życia międzynarodowe stowarzyszenie Cittaslow. Pierwsze miejscowości z Polski przystąpiły do sieci „miast dobrej jakości życia” w 2006 roku dzięki czemu kilkanaście miesięcy później powołano Polską Krajową Sieć Miast Cittaslow.
Docenienie potencjału niewielkich miast to trend XXI wieku, doskonale wpisujący się w założenia zrównoważonego rozwój.  Miasta spod znaku ślimaka przyjmują wspólne cele dla polepszania jakości życia mieszkańców i przybliżania kultury dobrego życia.  Przede wszystkim stawiają na działania prospołeczne i prośrodowiskowe, dbają o zachowanie niepowtarzalnego charakteru każdego z miast poprzez odnowę zabytków oraz pielęgnowanie lokalnej wytwórczość i kuchni. Charakterystyczną cechą miast Citttaslow jest również rozwijanie tradycji gościnności. Idee Cittaslow zakładają również wykorzystywanie nowoczesnych technologii i nowatorskich sposobów organizacji miasta, tak aby spokojne tempo życia nie stało w sprzeczności z ciągłym i przemyślanym rozwojem.
Do międzynarodowego stowarzyszenia mogą należeć miasta liczące mniej niż 50 tys. mieszkańców, które zobowiązały się realizować cele ruchu, czyli wszechstronnie pracować nad poprawą jakości życia ich mieszkańców. Obecnie w sieci, poza licznymi miastami z Warmii i Mazur, są również ośrodki z innych regionów Polski.

Eksperci twierdzą, że dla małych miejscowości, którym grozi zapaść społeczno- gospodarcza sieć CittaSlow jest wspaniałym kołem ratunkowym.

Sieć Cittaslow zrzesza małe miasta, podnosi efektywność ich wzrostu gospodarczego, stawia edukację na wysokim poziomie, pomaga w ograniczeniu ubóstwa i rozwija innowacyjne projekty gospodarcze.

Niektórym miasteczkom w regionie grozi zapaść społeczno-gospodarcza. Pomoże sieć Cittaslow?

Widzimy to po realizacjach, jakie dzieją się w miejscowościach CittaSlow. Aż miło popatrzeć na rozwój i ilość wydarzeń w tych małych miejscowościach:

http://cittaslowpolska.pl/index.php/pl/aktualnosci

Gdzie działania Pani Burmistrz Braniewa?

Cittaslow jak więc widzimy, wspiera bardzo mocno małe miejscowości. Nidzica uzyskała dofinansowanie w wysokości 15 milionów złotych z projektu CittaSlow do którego Braniewo nawet nie przystąpiło do tej pory. 15 milionów złotych to olbrzymia część rocznego budżetu Braniewaǃ Takiej dotacji nie pozyskała Burmistrz Monika Trzcińska przez całą swoją kadencję. Umiał tego dokonać Burmistrz Nidzicy liczącej ok. 14 000 mieszkańców.

Pani Burmistrz Braniewa Monika Trzcińska ostatnio porusza się rowerem po Braniewie. Na swoim profilu Facebookowym cały czas przedstawia się jako włodarz non stop poszukujący pomysłów na pozyskanie środków dla miasta. Dlaczego przez 4 lata Pani Burmistrz nie przystąpiła do tak atrakcyjnego programu dla małych i średnich miejscowości? Może pora zejść z roweru i sprawić by Braniewo dołączyło do miast sieci CittaSlow i pozyskało miliony złotych na rozwój…

Red.

Komentarze

comments

Zobacz również

Bosaoplakat

Wieczór autorski w bibliotece

Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z Bogumiłą Salmonowicz i promocję …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *