Strona Główna / Aktualności / Braniewo / Najnowocześniejsza łódź w garnizonie warmińsko-mazurskim uroczyście przekazana policjantom z Fromborka 
32-119423

Najnowocześniejsza łódź w garnizonie warmińsko-mazurskim uroczyście przekazana policjantom z Fromborka 

We fromborskim porcie odbyło się uroczyste przekazanie funkcjonariuszom z Posterunku Policji we Fromborku łodzi motorowej wartej ponad 400.000 złotych. Jej zakup był możliwy dzięki środkom z Programu Modernizacji Policji oraz Funduszu Wsparcia Policji przekazanym na podstawie umowy zawartej z Urzędem Marszałkowskim w Olsztynie oraz rezerwy celowej. Jest to najnowocześniejsza jednostka pływająca na wodach Warmii i Mazur będąca w dyspozycji policji. Dzięki niej funkcjonariusze będą mogli jeszcze szybciej interweniować, gdy tylko ktoś wypoczywający nad Zalewem Wiślanym będzie potrzebował pomocy. 

Dzisiaj (28.11) we Fromborku odbyło się uroczyste przekazanie łodzi służbowej R-1 Parker 800 Pilothouse. Najpierw w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy Frombork miała miejsce krótka prezentacja multimedialna, która zawierała podstawowe informacje dotyczące łodzi. Zaprezentowano także film z jej wodowania. W spotkaniu zorganizowanym przez nadkom. Tadeusza Telengę Komendanta Powiatowego Policji w Braniewie oraz Zbigniewa Pietkiewicza Burmistrza Fromborka uczestniczyli – Gustaw Marek Brzezin Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Sławomir Sadowski Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski, insp. Tomasz Klimek Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, Karol Motyka Starosta Braniewski z przedstawicielami urzędu, ks. prałat Leszek Galica kapelan policji, ks. prałat Jacek Wojtkowski proboszcz Parafii Katedralnej we Fromborku oraz Karolina Motyka-Kozioł dyrektor Delegatury Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Elblągu.

Po tej części goście wraz z policjantami przemieścili się do portu, gdzie Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego oraz Wicewojewoda Warmińsko – Mazurski wręczyli Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Olsztynie klucze do łodzi. Z rąk insp. Tomasza Klimka klucze trafiły do kierownika Posterunku Policji we Fromborku. Następnie kapelan policji ks. prałat Leszek Galica poświęcił łódź.
Zakup jednostki pływającej możliwy był dzięki środkom z Programu Modernizacji Policji, Funduszu Wsparcia Policji na podstawie umowy zawartej z Urzędem Marszałkowskim oraz rezerwy celowej. Nowy nabytek o wartości ponad 400.000 złotych, to R-1 Parker 800 Pilothouse. Policyjna łódź motorowa służy do patrolowania akwenów, prowadzenia akcji ratunkowych zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych oraz wszelkich akcji w przypadkach zagrożenia zdrowia i życia osób. Jest ona dostosowana do tego, aby pełnić służbę na wodach morskich. Blisko 8-metrowa łódź jest wyposażona w 2 czterosuwowe silniki przyczepne o zapłonie iskrowym o mocy 150 KM każdy. Pojemność silników 3 litry (na jeden silnik). Maksymalnie może przewozić 6 osób, a prędkość, którą może rozwinąć, jest nie mniejsza niż 40 węzłów. Jednostka jest wyposażona m.in. w radar technologii 4G i echosondę, zlewozmywak, kuchenkę, lodówkę, toaletę manualną zabudowaną.

Pierwszy patrol łodzią po wodach Zalewu Wiślanego już w maju przyszłego roku.

Na Warmii i Mazurach policjanci mają do dyspozycji 32 łodzie różnego typu.

sierż. sztab.Jolanta Sorkowicz
Oficer prasowy KPP w Braniewie

Komentarze

comments

Zobacz również

Elbląg (6)

Żołnierze 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie z życzeniami u Żołnierzy Armii Krajowej

Żołnierze 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie tuż przed Świętami Wielkiej Nocy odwiedzili weteranów Armii …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *