https://dragondeweloper.pl/
Strona Główna / Aktualności / Braniewo / „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.”
26.07.2020 - Warszawa
4 WMBOT
Sprzatanie mogil powstancow warszawskich.
Cmentarz Powazki
Fot. DWOT
26.07.2020 - Warszawa 4 WMBOT Sprzatanie mogil powstancow warszawskich. Cmentarz Powazki Fot. DWOT

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.”

Słowa powiedziane przez Marszałka Józefa Piłsudskiego wypowiedziane tak dawno, jakże aktualne i dziś. Żołnierze 43 batalionu lekkiej piechoty z Braniewa, wchodzącego w skład 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, wzięli udział w ogólnopolskiej akcji społecznej sprzątania mogił Powstańców Warszawskich. Przez wiele godzin 40 żołnierzy 4W-MBOT pomagało uprzątnąć    blisko 700 mogił na Warszawskich Powązkach.
„Powstańcy przez 63 dni bronili Warszawy, walczyli wtedy o całą Polskę. Walczyli dla siebie, swoich dzieci i przyszłych pokoleń. Walczyli    dla nas. To dzięki naszym Bohaterom możemy z dumą nosić na mundurze Biało-czerwona flagę i żyć w Wolnej i Niepodległej Ojczyźnie. W ten symboliczny sposób chcieliśmy oddać hołd Bohaterom Rzeczpospolitej, ludziom, którzy bezgranicznie kochali Polskę.” – żołnierze 43blp.
Akcja „Sprzątania mogił Powstańców Warszawskich” organizowana jest przez Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Mazowiecki oraz Komitet Społeczny Nie Zapomnij o Nas Powstańcach Warszawskich od 5 lat. Biorą w niej udział mieszkańcy Warszawy, Stowarzyszenia, wolontariusze z całej Polski. W tym roku dołączyli także   żołnierze 43 batalionu z Braniewa. Łącznie posprzątano ponad 1200 grobów, gdzie pochowanych jest blisko 2000 Powstańców.
Powstanie Warszawskie było wielkim czynem niepodległościowym, było walką o wolność, o prawo do własnego państwa, do bycia u siebie. Przez 63 dni mieszkańcy Warszawy bohatersko i z ogromną odwagą, nie lękając się śmierci, stawiali opór niemieckiemu okupantowi. Walczyli o wolność i godność Polski. Cześć i Chwała Bohaterom !
Anna Szczepańska
ekspert ds. komunikacji 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie 

Komentarze

comments

Zobacz również

IMG_2832

Żołnierze 43blp zabrali wychowanków Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej do Warszawy

W przededniach 76. Rocznicy Powstania Warszawskiego, żołnierze 43 batalionu lekkiej piechoty  z Braniewa, zabrali wychowanków Placówki …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *