Strona Główna / Aktualności / Polska i Świat / Nowa partia Marka Jakubiaka to być albo nie być dla całej polskiej prawicy. W przeciwnym razie czekają nas rządy PO z PSL lub Ruchem Roberta Biedronia
Bez nazwy-1

Nowa partia Marka Jakubiaka to być albo nie być dla całej polskiej prawicy. W przeciwnym razie czekają nas rządy PO z PSL lub Ruchem Roberta Biedronia

Za nami wybory samorządowe, które pokazały, że zmiana, jaka zaszła w Polakach w 2015 roku, powoli traci impet. Zjednoczona Prawica, choć by nie wiadomo jak zaklinała rzeczywistość, doznała porażki w starciu z Koalicją Obywatelską i PSL. Co gorsze dla prawdziwej prawicy jeszcze słabszy rezultat osiągnęły Kukiz’15 oraz partia Janusza Korwin- Mikkego Wolność. Bez nowego impulsu, jaki proponuje Marek Jakubiak, czeka nas szybki powrót rządów PO- PSL oraz Ruchu Roberta Biedronia.

Nowa partia Marka Jakubiaka to być albo nie być dla całej prawicy – tak należy analizować wyniki wyborów samorządowych.

Na początku garść informacji porównujących wybory do Sejmu 2015 z wynikami do Sejmiku Wojewódzkiego z 2018 roku.

Wybory do Sejmu 2015:

PiS 37,58 %
PO 24,09 %
Kukiz’15 8,81 %
Nowoczesna 7,60 %
Zjednoczona Lewica 7,55 %
PSL 5,13 %
KORWiN 4,76 %
RAZEM 3,62 %
i inne

Wybory do Sejmików Wojewódzkich 2018 rok

Prawo i Sprawiedliwość 34,13 % (254 mandaty)
Koalicja Obywatelska 26,97 % (194 mandaty)
PSL 12,07 % (70 mandatów)
SLD Lewica Razem 6,62 % (11 mandatów)
Kukiz’15 5,63 % (0 mandatów)
Bezpartyjni Samorządowcy 5,28 % (15 mandatów)
Wolność 1,59 % (0 mandatów)
RAZEM 1,57 % (0 mandatów)
Ruch Narodowy 1,26 % (0 mandatów)
Zieloni 1,15 % (0 mandatów)

Wybory pokazały, że wyborcy przy braku poważnych alternatyw widzą już tylko głosowanie na PiS i anty- PiS. Dla polskiej prawicy problemem jest to, że Zjednoczona Prawica w najbliższych latach raczej nie jest w stanie zwiększyć swojego stanu posiadania do wyborów w Sejmie w 2019. Co to oznacza? Szybki powrót rządów Koalicji Obywatelskiej z PSL lub co ciekawsze Ruchem Roberta Biedronia, który intensywnie od roku buduje oddolne struktury.

Komentatorzy w TVP mogą drapać się po głowie kolejny rok i wymyślać różne zmiany narracji dla partii rządzącej ale to i tak nic nie zmieni. PiS po prostu całkowicie zapomniał o elektoracie dużych miast, średnich, o przedsiębiorcach i ludzi patrzących na Polskę z troską o przyszłe lata. O ile program 500 + można pochwalić i jak najbardziej trzeba, o tyle z resztą gospodarki rząd robi nie wiele. Nie słyszymy o redukcji kosztów stałych Państwa, reformie ZUS, podatków czy wprowadzeniu biznesowych modeli zarządzania w spółkach Skarbu Państwa. Dobić mogły młodych i wykształconych Polaków pomysły takie jak wyprawka 300 plus rozrzucana tuż przed wyborami czy premier Mateusz Morawiecki siedzący w snopkach siana i rozdający państwowe granty na Koła Gospodyń Wiejskich (z całym szacunkiem dla Pań, które dbają o utrzymywanie kultury polskiej). Polski rząd zapomniał, że budżet nie jest z gumy i dostał czerwoną kartkę od wyborców

Tyle o PiS. Problem leży też jednak po innej stronie prawicy. Mowa tu o Kukiz’15 i partii Janusza Korwina- Mikke. W wyborach do Sejmu te partie, myślące w miarę podobnie gospodarczo, otrzymały ok. 14 % poparcia. Teraz w wyborach do Sejmików Wojewódzkich nie wprowadziły ani 1 Radnego…. Poparcie dla tych 2 partii zmalało prawie o 50 %. Jak to możliwe przy tak socjalnie rozdającym rządzie PiS popełniającym błędy oraz podzielonej opozycji, która była bez spójnego planu w ostatnich 3 latach? Obóz, który mógł wspólnie zyskać najwięcej, po wyborach do Sejmiku Wojewódzkiego stracił wszystko z swojego potencjału… Pora to zmienić.

baner 004

Federacja dla Rzeczypospolitej Marka Jakubiaka – odbudowa silnego skrzydła na polskiej prawicy

Jak każdy widzi PiS nie jest w stanie być ratunkiem dla polskiej prawicy. Jeśli utrzyma się układ PiS i anty PiS to polska prawica w kolejnym Sejmie nie będzie miała żadnego wpływu na sprawy w kraju.

Wydaje się, że projekty Kukiz’15 oraz partii Janusza Korwina- Mikke się wyczerpują, jednak wciąż są bardzo potrzebne by pomóc odbudować się prawicy gospodarczej na polskiej scenie politycznej. Jest tam spory potencjał ludzki, sprawdzony w działaniu i terenie. Czasem zwyczajnie brakuje tu tylko dobrego zarządzania lub środków z subwencji, z których korzystają inne partie.

Marek Jakubiak, zapowiedział w piątkowym swoim wystąpieniu, że chce połączyć różne środowiska na prawicy. Nie wykluczył też współpracy z Panem Januszem Korwinem-Mikke czy z Pawłem Kukizem, który nie ma ostatnio passy dobrych wypowiedzi. Kto dokładnie się wsłuchał to zrozumiał, że Marek Jakubiak mówiąc o swoim pomyśle Federacji dla Rzeczypospolitej chce zbudować front wszystkich środowisk myślących racjonalnie gospodarczo o Polsce i myślących prawicowo ideologicznie. Chodzi o to by zbudować wspólną dużą grupę polityczną, która będzie silna tym, że będzie tworzyć jedną marketingową całość. Pora by środowiska prawicowe, wolnorynkowe w Polsce mniej zajęły się personaliami, które nic nie dają, a zajęły się działaniem na rzecz wyborców, których w Polsce jest sporo. To ok. 15-20 %, które w 2015 roku głosowało na Kukiz’15 lub KORWiN.

Po co kolejne wybory tracić czas na kłótnie o jedynki wyborcze w partiach, gdzie i tak żadna może nie wejść do Sejmu. Czy nie lepiej pójść po rozum do głowy i dokonać historycznego zjednoczenia gospodarczej prawicy?

Marek Jakubiak poza tym, że jest dobrym politykiem przede wszystkim kojarzony jest z dobrym przedsiębiorcą. Jego doświadczenie w budowaniu kadr, zespołu ludzi jest niezbędne by zbudować silne i mocne struktury w wielu miastach. Jego sukcesy biznesowe imponują też wyborcom z dużych i małych miast, czy młodzieży chcącej większego nacisku na wsparcie małych i średnich firm.

W minionej kampanii wyborczej w Warszawie Marek Jakubiak zdobył ok. 3 % głosów, 1,29 % uzyskał z kolei Janusz Korwin- Mikke w Warszawie. Marek Jakubiak słusznie jednak powtarza, że sporo w tym winy np. prawicowych mediów, w tym także TVP. Z chwilą gdy to Marek Jakubiak został ogłoszony jako kandydat Kukiz’15 na Prezydenta Warszawy momentalnie praktycznie zniknął z ekranów telewizji bo może zaszkodziłby Patrykowi Jakiemu. Wynik jaki był każdy widział a lansowanie Patryka Jakiego na nic się zdało. Prawicowe media muszą pokazywać o wiele więcej takich partii jak Wolność, Kukiz’15 czy nową partie Marka Jakubiaka gdyż tylko tak Polacy mogą wybrać inną alternatywę dla PiS. Obecnie przez dość mocne ignorowanie tych środowisk przez duże prawicowe media wyborcy jak nie na PiS idą głosować na PO, PSL czy już wkrótce Ruch Roberta Biedronia. W Warszawie gdyby więcej w mediach prawicowych byli przedstawiani Marek Jakubiak i Janusz Korwin- Mikke spokojnie mogło by dojść do 2 tury.

Sukces PiS w wygranych wyborach w 2015 roku i ich samodzielne rządy wynikały głównie z siły KORWiN oraz Kukiz’15 o czym mówi nasza analiza z tamtych wyborów:

http://www.bogatyelblag.pl/internauci-pokonali-wielkie-media-mlodziez-korwina-walczyla-na-ulicach-przypominajac-solidarnosc-w-latach-80-tych,49449.html

Wchodzenie wolnorynkowych środowisk do Zjednoczonej Prawicy jak Porozumienie czy Republikanie też nic nie wnosi gdyż ta grupa w PiS ma po prostu marginalny wpływ na podejmowane decyzje. Polska idzie bardziej w stronę bardziej socjalną niż w kierunku dobrych gospodarczych zmian.

Partia Marka Jakubiaka jeśli zjednoczy dużą ilość środowisk prawicowych może być impulsem by odeprzeć szarże powrotu PO- PSL do władzy. Warto by postawiła mocno na program gospodarczy czyli obniżki podatków, składek ZUS, wyższe kwoty wolne od podatku z jednoczesnymi reformami stałych kosztów Państwa. Partia Marka Jakubiaka powinna postawić na te elementy w programie gospodarczym dla których miliony Polaków wyemigrowało np. do Wielkiej Brytanii. Należy bowiem pamiętać, że w wyborach do Sejmu głosuje też zagranica.

Warto trzymać kciuki za projekt Marka Jakubiaka. W nim nadzieja dla całej prawicy.

Red.

Komentarze

comments

Zobacz również

gowin

Polskie uczelnie daleko w rankingu topowych uczelni na świecie. Reforma ministra Jarosława Gowina „Konstytucja dla Nauki 2.0” ma to zmienić

Dwanaście polskich uczelni znalazło się w 2018 roku na tak zwanej liście szanghajskiej, czyli rankingu …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Remi Dom Seniora