Strona Główna / Aktualności / Braniewo / Ponad 3600 zgłoszeń przekazanych policjantom przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego
policja

Ponad 3600 zgłoszeń przekazanych policjantom przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego

Każdego dnia oficerowie dyżurni braniewskiej komendy Policji są powiadamiani przez operatorów numeru alarmowego 112 o zdarzeniach wymagających interwencji. Tylko w 2019 roku tego typu zgłoszeń było ponad 3600. O tym, jak wygląda współpraca na linii policjant-operator opowiada trener olsztyńskiego Cetrum Powiadamiania Ratunkowego.

To właśnie dzisiaj obchodzony jest Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Każdego dnia,podczas policyjnej służby,funkcjonariusze pozostają w kontakcie z operatorami z Centrum Powiadamiana Ratunkowego. W połowie 2018 roku nastąpiło przełączenie numeru alarmowego 997 na numer 112. Takie działanie miało na celu usprawnienie procedury zgłoszeniowej, a także przyspieszenie działań odpowiednich służb. Z drugiej strony natomiast wymagało zarówno od policjantów, jak i operatorów wypracowania wzajemnego kanału komunikacji. Adrianna Kulis – trener i operator w CPR w Olsztynie przyznaje, że; ,, początki były ciężkie. Uczyliśmy się, jakie informacje z punktu widzenia funkcjonariuszy są istotne, co powinien zawierać opis zgłoszenia, by patrole mogły skutecznie i szybko działać. Teraz mogę śmiało stwierdzić, że nasza współpraca z oficerami dyżurnymi Policji odbywa się na bardzo wysokim poziomie”.
Razem pomagamy i ratujemy ludzkie życie.

baner 004

Już najmłodszym dzieciom uświadamia się, jaki numer alarmowy należy wybrać, gdy w sytuacji zagrożenia potrzebujemy pilnej pomocy. Informacja, którą poszkodowani przekazują dzwoniąc pod 112 – jest uzupełniania przez operatorów, a następnie trafia natychmiast do funkcjonariuszy. O tym, że policyjna służba jest pełna sytuacji, które na długo zapadają w pamięć nie trzeba nikogo przekonywać. Okazuje się, że takie momenty wspominają także odbierający zgłoszenia w CPR. ,,Na długo zapamiętam pewną sytuację, która dotyczyła osobiście innego operatora – mojego kolegi z pracy. Dodzwoniła się wówczas do niego pewna kobieta i powiadomiła, że została napadnięta w parku.Tuż po tej rozmowie telefon poszkodowanej skradziono, sprawca nie zakończył jednak połączenia. Operator był cały czas czujny, słuchał dokładnie tego, co się dzieje. W tym samym czasie powiadomił drugiego operatora, który połączył się z Policją. Cala akcja trwała około 40 minut.Operatorzy pozostawali na linii z funkcjonariuszami , przekazując im, gdzie może poruszać się sprawca. Gdy usłyszeli w słuchawce, że policjanci dotarli do uciekiniera – mogli spokojnie zakończyć połączenie” – wspomina Adrianna Kulis.

Ponad 3600 zgłoszeń w 2019 roku
Tylko w minionym roku do braniewskiej komendy Policji przekazano ponad 3600 zgłoszeń z Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Niestety, wciąż zdarzają się sytuacje, w których numer 112 wybijany jest na klawiaturze telefonu nie przez osoby, które naprawdę potrzebują pomocy, ale przez tych, którzy na skutek żartów angażują służby w sytuacje niewymagające ich interwencji. W 2019 roku policjanci odnotowali 15 takich przypadków.

Z okazji Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112 policjanci życzą wszystkim operatorom dużo spokoju. Niech codzienna praca na rzecz drugiego człowieka będzie źródłem nieustającej satysfakcji.Jesteśmy przecież po to,by pomagać – razem.

podkom. Jolanta Sorkowicz
Oficer prasowy KPP w Braniewie

Komentarze

comments

Zobacz również

bon-turystyczny

Uwaga na oszustów!!!

Bon turystyczny nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze – przypomina Polska Organizacja …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *