Strona Główna / Aktualności / Polska i Świat / Rewolucja w Mammografii. Do Elbląga trafił najnowocześniejszy w kraju sprzęt do diagnostyki nowotworów piersi
DSC00007

Rewolucja w Mammografii. Do Elbląga trafił najnowocześniejszy w kraju sprzęt do diagnostyki nowotworów piersi

Od września pacjentki Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu mogą korzystać z jednego z kilku zaledwie w Polsce tak nowoczesnych mammografów firmy Siemens. Nowy cyfrowy „Mammomat Revelation” umożliwia wykonanie dużo bardziej precyzyjnej mammografii – w znacznie bardziej komfortowy dla pacjentki sposób. Dodatkowe funkcje aparatu pozwalają na przeprowadzenie także pogłębionej diagnostyki piersi m.in. biopsji.

Dla szpitala to ogromny krok naprzód w zakresie możliwości diagnostycznych. Pozwala dużo bardziej skutecznie prowadzić profilaktykę nowotworową w naszym regionie.

Piotr LassotaLek. Piotr Lassota. Specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej, kierownik Zakładu Radiologii

Nowy cyfrowy aparat do mammografii oferuje nieporównywalnie większe możliwości diagnostyczne w porównaniu z dotychczasowym sprzętem analogowym. W praktyce pomoże nam dużo bardziej precyzyjnie wykrywać wszelkie niepokojące zmiany w piersiach. W wymagających tego przypadkach umożliwi także diagnostykę pogłębioną. Urządzenie wyposażone jest bowiem w wiele dodatkowych funkcji mających bezpośredni wpływ zarówno na efektywność badania, jak i na komfort pacjentek.

Tomosynteza z zastosowaniem 50-stopniowego skanu. Aparat oferuje skanowanie w najszerszym możliwym zakresie 50stopni. Wykonuje serię zdjęć przemieszczając się względem piersi. Umożliwia to oglądanie ich warstwa po warstwie, co pozwala na lepszą identyfikację ewentualnego guza. Tak szeroki kąt skanu sprawia, że otrzymujemy zdjęcia o najwyższej możliwej rozdzielczości. Jednocześnie zachowane są bardzo niskie wartości naświetlania.

Wyrębek)

Biopsja zintegrowana z tomosyntezą. Igła do biopsji prowadzona po części automatycznie naprowadzana jest na cel zaznaczony na wybranej przez lekarza warstwie prześwietlenia. Daje to bardzo dużą precyzję nakłucia z możliwością bardzo szybkiego wstępnego prześwietlenia na miejscu pobranej próbki. Mammotom jest w stanie pobrać do 12 wycinków z jednego nakłucia bez potrzeby wyjmowania igły.

Mammografia spektralna. Opcja mogąca być w niektórych przypadkach alternatywą dla rezonansu piersi. Polega na podaniu dożylnie kontrastu i wykonaniu serii zdjęć, na których aparat jest w stanie wirtualnie usunąć tkankę gruczołową, pozostawiając widoczne same zmiany ogniskowe (jeśli takie występują). Badanie jest dużo wygodniejsze i mniej stresujące dla pacjentki. Trwa także nieporównywalnie krócej – tyle co zrobienie dwóch zdjęć mammograficznych.

PSC, czyli spersonalizowany delikatny ucisk. Specjalny system oblicza optymalną wartość ucisku indywidualnie dla każdej pacjentki i reguluje go tak, by dyskomfort był możliwie najniższy. „Uciskadła” mają specjalnie wyprofilowane kształty, które dodatkowo redukują nieprzyjemne odczucia.

gelert 3

Elżbieta Gelert. Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu

Jako nowoczesny szpital o zasięgu ponadregionalnym nie ustajemy w staraniach o sukcesywny, kompleksowy rozwój placówki. Wielką szansą jest dla nas możliwość pozyskiwania na ten cel środków unijnych. Fakt, że jedno z pierwszych tak nowoczesnych w kraju urządzeń do diagnostyki nowotworów piersi trafiło do Elbląga, zawdzięczamy udziałowi w unijnym projekcie pn. „Modernizacja Traktu Porodowego i Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu”.

Zadanie polega nie tylko na poprawie infrastruktury szpitalnej bazy ginekologiczno-położniczej, ale również na wymianie sprzętu medycznego. Nasz nowo zakupiony mammograf, dedykowany kobietom pragnącym dbać o swoje zdrowie, dla szpitala oznacza ogromny krok naprzód w zakresie możliwości diagnozowania nowotworów piersi. Tym bardziej, że stanowią one (także u nas) prawie 40% wszystkich nowo rozpoznanych nowotworów.

W ramach Elbląskiego Centrum Onkologii, działającego na bazie naszego szpitala i Nu-Med Grupy S.A., chcemy specjalizować się w leczeniu nowotworów piersi. To wyzwanie, którego realizację rozpoczęliśmy otwierając w tym roku Ośrodek Senologiczny Breast Cancer Unit – specjalistyczny zespół, którego zadaniem jest zapewnienie pacjentkom z rakiem piersi kompleksowej opieki oraz optymalnej indywidualnej terapii.

Warto podkreślić, że w Elblągu leczona jest znacząca część pacjentek z rakiem piersi z terenu Warmii
i Mazur a także liczna grupa mieszkanek sąsiednich województw (ok. 200 pacjentek rocznie).Liczymy na to, że nowy mammograf, gwarantujący większą skuteczność wykonywanych badań, znacząco wpłynie na poprawę bezpieczeństwa zdrowotnego kobiet w naszym regionie. Chcielibyśmy, aby to najnowsze osiągnięcie techniki przyczyniło się do poprawy statystyk dotyczących wczesnej wykrywalności raka piersi.

Koszt aparatu łącznie z kompleksową adaptacją Pracowni Mammografii w Zakładzie Radiologii wynosi 1.781,288,15 zł

Projekt pn. „Modernizacja Traktu Porodowego i Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu” z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014 – 2020 dot. Infrastruktury ochrony zdrowia w miejskim obszarze funkcjonalnym Elbląga.

ulotka

Komentarze

comments

Zobacz również

107126500_304714520907323_8218523226442994178_n (1)

Ważne, aby prezydent stał po stronie rolników

Rosnąca niepewność warunków pogodowych i rynkowych to problemy, z którymi mierzą się polscy rolnicy. – …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

abimex