Strona Główna / Aktualności / Braniewo / Rząd PiS pomija Braniewo w programie „100 obwodnic”. SKANDAL!
droga

Rząd PiS pomija Braniewo w programie „100 obwodnic”. SKANDAL!

Mieszkańcy Braniewa nie mają łatwego życia. Od lat, w przeciwieństwie do innych miejscowości w Polsce, przez brak obwodnicy, mogą jedynie ponarzekać na ruch TIR-ów przez centrum miasta. Korki, spaliny to zmora każdego dnia. Rząd PiS ogłosił w sobotę program „100 obwodnic”. Wydawało się, że Braniewu taka obwodnica należy się bez dwóch zdań, tak się nie stało. Braniewo zostało pominięte przez rząd PiS w tym ważnym programie. Czy warto abyśmy jako mieszkańcy zaprotestowali i powalczyli o to by dołączyć Braniewo do programu „100 obwodnic”?

Rząd PiS kolejny raz rzuca kłody pod nogi braniewianom…

Rząd PiS niezbyt przychylnym okiem od początku rządów patrzy na Braniewo. Szkoda, bo w wielu przemowach premier Mateusz Morawiecki mówi o odbudowie i wsparciu małych i średnich miejscowości. O odbudowie miast z potencjałem. Jednym z nich na pewno jest Braniewo, pierwsza stolica Warmii. Niestety, kilka lat temu rząd PiS zamknął Mały Ruch Graniczny i do tej pory go nie otworzył czym z całą pewnością utrudnił prowadzenie małych i średnich przedsiębiorstw. Braniewo jako pierwsza miejscowość, po przekroczeniu granicy po otwarciu MRG sporo zyskiwała. Ten niewątpliwy plus został wstrzymany.

Grafika w tle FB Parasol 2.0 (1)

Teraz w sobotę rząd PiS ogłosił program budowy 100 obwodnic. Planuje przeznaczyć na budowę 100 obwodnic 28 miliardów złotych. Program będzie realizowany w latach 2020-2030.

Minister wyjaśnił, że wartość całego programu jest na razie szacunkowa, ponieważ w przypadku 43 obwodnic przygotowano już wstępne warianty ich przebiegu, ale nie są one jeszcze znane „co do kilometra”.

Póki co program ogłosił Minister Infrastruktury, jak zapowiedział akceptacja Rady Ministrów powinna nastąpić w sierpniu. Zaznaczył przy tym, że pierwsze przetargi w programie 100 obwodnic zostaną ogłoszone już w 2020 roku.

Przede wszystkim będziemy budować obwodnice w tych miastach i miasteczkach, w których w tej chwili natężenie ruchu jest bardzo duże. Dlatego te miasta i miejscowości, które w tej chwili są objęte największym natężeniem ruchu, zostały wskazane do realizacji w ramach programu 100 obwodnic – powiedział Weber, wiceminister infrastruktury.

Inne czynniki wyboru miast wskazywano jako poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz czynniki społeczno- gospodarcze. Nowa droga wg. wiceministra zwiększyć miała potencjał gospodarczy regionu.

Budowa obwodnic będzie finansowana z pieniędzy Krajowego Funduszu Drogowego, który prowadzi Bank Gospodarstwa Krajowego. Środki w tym funduszu pochodzą z opłaty paliwowej, kredytów, pożyczek oraz wpływy z Elektronicznego Systemu Poboru Opłat.

W woj. warmińsko- mazurskim będą to obwodnice w Dywity- Olsztyn, Gąski, Pisz, Smolajny, Szczytno.

Spis planowanych do budowy obwodnic znaleźć można na stronie 100obwodnic.pl

Brak Braniewa w programie 100 obwodnic to skandal! – Czy mieszkańcy napiszą zbiorową petycję i apel do Ministerstwa?

O potrzebie budowy obwodnicy w Braniewie wspominał na początku kadencji Burmistrz Braniewa Tomasz Sielicki. Uczestniczył on nawet wraz z starostą braniewskim Karolem Motyką oraz wójtem gminy Jakubem Borusem w maju 2019 roku na spotkaniu w ministerstwie gdzie rozmawiano z wiceministrem Rafałem Weberem.

Burmistrz Tomasz Sielicki walczy o przywrócenie blasku pierwszej stolicy Warmii. Są pierwsze sukcesy, coraz więcej ambitnych planów

Pan Rafał Weber ogłaszając program 100obwodnic.pl wskazał kilka czynników jak wybierane były miejscowości. Braniewo kwalifikuje się do wszystkich czynników, dodatkowo to region z największym bezrobociem w kraju a więc wpisujący się idealnie w strategię PiS wyrównywania nierówności w Polsce.

Dlaczego więc Braniewo jest pomijane w ważnym społecznym programie?

Wydaje się, że to najwyższy czas aby mieszkańcy wzięli sprawę w swoje ręce i napisali apel do ministerstwa o dołączenie Braniewa do programu 100 obwodnic. Nic się nie stanie jeśli program będzie miał nazwę „100 obwodnic i OBWODNICA BRANIEWA”. Regionowi położonemu w tak trudnej sytuacji społeczno-gospodarczej to się po prostu należy.

Póki co trwają prace na trasie wojewódzkiej 507 Braniewo- Pieniężno. W jej planach jest niestety planowana tylko obwodnica wokół Pieniężna. Środki pochodzą ze środków województwa oraz Unii Europejskiej.

http://braniewo.wm.pl/593841,Dobra-wiadomosci-dla-Braniewa-i-Pieniezna.html

Czy Braniewo będzie mogło liczyć na wsparcie polskiego rządu?

Red.

Komentarze

comments

Zobacz również

IMG_2832

Żołnierze 43blp zabrali wychowanków Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej do Warszawy

W przededniach 76. Rocznicy Powstania Warszawskiego, żołnierze 43 batalionu lekkiej piechoty  z Braniewa, zabrali wychowanków Placówki …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *