Strona Główna / Finanse / Spadki na amerykańskich giełdach – koniec niskich stóp procentowych na świecie?
wall_street

Spadki na amerykańskich giełdach – koniec niskich stóp procentowych na świecie?

Piątkowa sesja na rynkach amerykańskich okazała się bardzo nerwowa, a dla indeksu Dow Jones była najgorsza od 2 lat. Wyniki amerykańskiej gospodarki są bardzo dobre, jednak perspektywa podwyżek stóp procentowych może zwiastować to, że rynek akcji w USA zacznie spadać. Jest to również ryzyko dla polskiej waluty.

Dla amerykańskich giełd był to najgorszy tydzień od dwóch lat. W piątek Dow Jones po raz pierwszy od 2 lat na jednej sesji stracił ponad 500 punktów. S&P 500 stracił 2,12 proc. i wyniósł na zamknięciu 2762,13 pkt. Nasdaq Comp. zniżkował o 1,96 proc. do 7240,95 pkt.

Choć wyniki amerykańskiej gospodarki są coraz lepsze, a wręcz rewelacyjne, o czym mówią ostatnie wyniki z rynku pracy, to jednak rynek obawia się zbliżających podwyżek stóp procentowych.

„Kluczowe dla rynku akcji dzisiaj były rosnące stopy procentowe. Jest stare przysłowie: rynek nie umiera z powodu wieku, ale zabijają go wyższe stopy procentowe” – powiedział Mike Baele, dyrektor zarządzający U.S. Bank Wealth Management.

Obniżka podatków administracji Donalda Trumpa spowoduje presję inflacyjną w 2018 roku. Może to jednoznacznie zdecydować o tym, że FED będzie zmuszony do podwyżek stóp procentowych. Dla innych gospodarek może okazać sie to ryzykowne. Dolar amerykański może zyskać na sile a inne waluty ,w tym polski złoty, gdzie stopy procentowe mają pozostać na niskich poziomach, zaczną tracić na wartości.

Czy zatem spadki na amerykańskiej giełdzie oznaczają, że już niedługo skończy sie era niskich stóp procentowych i wiecznego dodruku pieniądza?

Red.

Komentarze

comments

Zobacz również

Bosaoplakat

Wieczór autorski w bibliotece

Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z Bogumiłą Salmonowicz i promocję …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Remi Dom Seniora