Strona Główna / Aktualności / Braniewo / Terytorialsi na Dragonie. Ćwiczenia ze strażnikami
dragon8

Terytorialsi na Dragonie. Ćwiczenia ze strażnikami

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej w ramach ćwiczeń Dragon-19 doskonalą swoje umiejętności z funkcjonariuszami oddziału Straży Granicznej na Warmii i Mazurach.

Terytorialsi z Warmii i Mazur, którzy na co dzień służą w batalionach lekkiej piechoty w Giżycku i w Morągu, prowadzą działania ze Strażą Graniczną w okolicach Braniewa, Lelkowa i Głębocka. Żołnierze i funkcjonariusze SG realizują takie zadania jak pełnienie służby w patrolach, prowadzenie obserwacji, kontrola ruchu drogowego, zatrzymywanie osób, przeszukanie terenu, pościg za osobą we współdziałaniu z przewodnikiem psa.

baner 750

Celem ćwiczeń jest przeciwdziałanie zagrożeniom bezpieczeństwa w zasięgu terytorialnym przejść granicznych oraz w strefie nadgranicznej. Równie ważna jest ochrona i wzmocnienie strategicznych urzędów oraz ubezpieczenie kluczowych punktów dla przemieszczających się sił wojsk. Terytorialsi doskonalą także sposób przekazywania informacji we współdziałaniu Wojska Polskiego z innymi służbami patrolowymi.

Dragon-19 to największe cykliczne ćwiczenie z udziałem innych państw NATO oraz krajów partnerskich, gdzie sprawdzona będzie synergia współdziałania wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej, wojsk specjalnych oraz obrony terytorialnej. Manewry wojskowej Dragon-19 głównie prowadzone będą w Drawsku Pomorskim, Żaganiu i Orzyszu. Pozostałe epizody i zadania realizowane będą w rejonie Dęblina, przestrzeni powietrznej RP oraz na poligonach morskich w rejonie Bałtyku Południowego. Ważnym przedsięwzięciem w ramach ćwiczeń jest przebazowanie samolotów F-16 z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego na lotnisko w Niemczech.

W manewrach uczestniczy ponad 1,5 tysiąca żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z sześciu brygad, między innymi żołnierze z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Głównym celem jest praktyczne zgrywanie sił podległych Dowódcy Generalnemu do wykonywania zadań w ramach operacji obronnej prowadzonej we spółdziałaniu z Wojskami Obrony Terytorialnej, siłami sojuszniczymi i układem pozamilitarnym.

Fot. 4W-MBOT

Komentarze

comments

Zobacz również

Bez-nazwy-1-3

BogateBraniewo.pl ma już 4 lata! – Świętowanie czas zacząć…

Są wyjątkowe dni w pracy Redakcji, kiedy praca na chwilę spowalnia, a czas świętowania mocniej …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *