Strona Główna / Finanse / Unia Europejska dalej chce ratować upadające gospodarki – Niemcy i Francja są jak dilerzy długów na całą Europę!
Bez nazwy-1

Unia Europejska dalej chce ratować upadające gospodarki – Niemcy i Francja są jak dilerzy długów na całą Europę!

Unia Europejska jest po maratonie wyborczym w Francji oraz Niemczech. Wygrali politycy akceptowalni przez elity w tych krajach więc po „nowym” rozdaniu wracają ponownie pomysły bezsensownych socjalnych programów. Ma powstać europejski fundusz ratunkowy na kształt Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który ma ratować gospodarki będące w kłopotach.

Już w poniedziałek spotkają się ministrowie państw strefy euro podczas którego będą trwały dyskusje o przekształceniu Europejskiego Mechanizmu Stabilności w fundusz, który na wzór MFW będzie pomagał krajom popadającym w kłopoty Państwom eurolandu.

Europejski Mechanizm Stabilności jest współfinansowany przez kraje strefy euro i powstał on by pomagać krajom będącym w kłopocie jak Grecja, Portugalia, Irlandia czy Hiszpania. Z tego mechanizmu pochodzą środki udzielane dla Grecji, ok. 86 miliardów euro.

Parlament Europejski w przyjętej w lutym rezolucji zaproponował stopniowe utworzenie Europejskiego Funduszu Walutowego, mogącego zaciągać pożyczki oraz ich udzielać. Jego rolą byłoby reagowanie na wstrząsy gospodarcze.

Za takim rozwiązaniem opowiedział się też szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, który podczas wrześniowego wystąpienia o stanie UE przed europosłami argumentował, że EMS powinien stopniowo przekształcić się w Europejski Fundusz Walutowy, który musi jednak być mocno osadzony w prawie i kompetencjach Unii Europejskiej. Zapowiedział, że w grudniu Komisja przedstawi konkretne wnioski w tej sprawie. Dyskusja ministrów będzie wkładem w przygotowanie tych rozwiązań.

Pomysł popierają zarówno Niemcy jak i Francja. Polska, która nie jest w strefie euro w takim mechanizmie nie bierze udziału. Całe szczęście, gdyż ten mechanizm jest dobry dla bogatych krajów a nie tych które popadają w kłopoty i chcą z nich wyjść.

Otóż Polska gdy wybuchł globalny kryzys wyszła z niego obronną ręką gdyż mieliśmy własną walutę. Złotówka w szybkim tempie straciła na wartości a za 1 euro płaciliśmy ok. 4,5 złotych zamiast ok. 3 złotych, za dolara zamiast ok. 2 złotych aż 3,5 złotego. Nasza waluta nigdy nie wróciła do czasów z 2008 roku jednak dzięki temu, że się osłabiła nasze towary produkowane w kraju stały się tańsze a nasz eksport bardzo atrakcyjny w skali globalnej. Bez żadnych planów ratunkowych rozwijamy się bardzo dobrze a polska produkcja i PKB rośnie w czołówce w Europie mimo olbrzymiej biurokracji i wysokich podatków dla przedsiębiorców.

Tymczasem strefa eurolandu tworzy klub krajów skupiony wokół waluty euro gdzie nikomu nie chce z niej pozwolić wystąpić. Unia może zgodzić się na Brexit, Polexit czy Kataloniaexit ale nie na EuroExit! Unia Europejska wie, że gdyby jakikolwiek kraj wystąpił ze strefy euro i przeszedł na swoją własną walutę w ciągu roku lub dwóch wyszedłby na prostą. Tymczasem Grecja, Hiszpania, które wpadły w kryzys mimo wielkich planów ratunkowych i miliardów euro jakie pakuje się w nie z różnych programów dalej nie wychodzą z kryzysu a wręcz się w nim pogrążają. Wszystko przez to, że nie mają swoich własnych walut! Ten układ jest za to korzystny dla Niemiec i Francji, których gospodarki dużo produkują a dzięki biednym krajom w strefie euro i ich problemom utrzymują na niskim poziomie walutę euro. Ich produkty są tańsze niż innych krajów wysoko rozwiniętych a mają przy tym wysoką jakość. Socjalne programy ratunkowe, miliardy drukowane z Europejskiego Banku Centralnego są tylko i wyłącznie po to by waluta euro nie umacniała się na rynku walutowym.

Dodatkowo obywatele Grecji, Hiszpanii czy Portugalii popadające w kryzys nie uczą się jak z niego wychodzić a uzależniają się jeszcze bardziej od długu. Popadły w długi a zaciągają kolejny dług, tym razem od Europejskiego Funduszu państw strefy euro. To tak jakby alkoholik miał wychodzić z choroby poprzez podstawienie mu kolejnej butelki a narkoman poprzez podanie mu kolejnej dawki narkotyku.

Społeczeństwa upadających krajów uzależniają się od Niemiec i Francji myśląc, że one im pomagają tymczasem te dwa wielkie kraje rozwijają swoje gospodarki poprzez bycie dilerami długów na całą Europę! To chora sytuacja i pora by biedne kraje to zrozumiały i rozpoczęły procedurę EuroExit…

Red.

Komentarze

comments

Zobacz również

dsc_0059

Oświadczenie Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego w sprawie realizacji RPO WiM na lata 2014-2020

7 i 18 września br. Minister Inwestycji i Rozwoju na konferencjach prasowych, a w ślad …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *