Strona Główna / Aktualności / Braniewo / Ważne, aby prezydent stał po stronie rolników
107126500_304714520907323_8218523226442994178_n (1)

Ważne, aby prezydent stał po stronie rolników

Rosnąca niepewność warunków pogodowych i rynkowych to problemy, z którymi mierzą się polscy rolnicy. – Szansą są pieniądze z Unii Europejskiej, ale, żeby je wynegocjować trzeba mieć odpowiednie kompetencje i kontakty. To wszystko ma Rafał Trzaskowski – mówił do rolników senator Jerzy Wcisła.  (7 lipca) senator Jerzy Wcisła i poseł Jacek Protas spotkali się z rolnikami w Braniewie na spotkaniu organizowanym przez Warmińsko-Mazurską Izbę Rolniczą.

Ceny żywności rosną, ale polscy rolnicy za swoją pracę otrzymują coraz mniej pieniędzy. Mówią, że z pracy, którą wykonują coraz trudniej o godne życie. Problemy rolników to jest nasza wspólna sprawa, bo odczuwamy je wszyscy we własnych kieszeniach. Dlatego bardzo ważne jest, aby przyszły prezydent Polski potrafił skutecznie działać w Brukseli.

– 1/3 unijnego budżetu to rolnictwo, musimy na ten budżet oddziaływać z korzyścią dla Polski – mówił do rolników Jerzy Wcisła. – Andrzej Duda tych pieniędzy nie wywalczy. Nawet nie podjął próby negocjacji zrównania dopłat.

Rolnicy przyznali parlamentarzystom, że trudno jest im myśleć o rozwoju, kiedy każdy dzień jest dla nich walką.

– Mamy coraz większe trudności z przekazywaniem pałeczki następnym pokoleniom – wymieniali obecni na sali przedsiębiorcy rolni. – Obowiązują nas coraz to nowe regulacje, produkcja żywności staje się coraz droższa, a tymczasem musimy konkurować z krajami wschodnimi, czy
z innymi kontynentami, których te obostrzenia nie dotyczą.

Jak podkreślali senator Wcisła i poseł Protas, polskie rolnictwo w ciągu ostatnich dwudziestu lat przeszło transformację, dlatego ważne jest, aby zajmować się nie tylko bieżącymi sprawami.
– Problemy są i zawsze będą, ważne jest, żeby próbować rozwiązywać je systemowo. Polskiemu rolnictwu potrzebny jest okrągły stół i prezydent, który będzie działał skutecznie – powiedział poseł Jacek Protas.

Parlamentarzyści i rolnicy skupieni w Izbie umówili się na kolejne spotkania i wzajemne dzielenie się informacjami oraz podejmowaniem działań wspierających polskie rolnictwo.

Karolina Śluz
Dyrektor Biura Senatora RP
Jerzego Wcisła

Komentarze

comments

Zobacz również

art

Nie trać czasu na bieganie po Bankach… Eksperci z Luka Finance wytłumaczą Ci wszystko w sprawie kredytów

Wielu z nas nie ma czasu by przejść się po wielu Bankach i wyszukać odpowiednią …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *