luka
Strona Główna / Aktualności / Braniewo / Wystawa fotografii Dominika Żyłowskiego pt. „Poniżej poziomu morza”
20604176_1843197792664486_333344855353119312_n

Wystawa fotografii Dominika Żyłowskiego pt. „Poniżej poziomu morza”

Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie serdecznie zaprasza do obejrzenia wystawy fotograficznej Dominika Żyłowskiego pt. „Poniżej poziomu morza” . Wystawę można oglądać od 1 – 31 sierpnia br w holu Biblioteki.

Prezentowane w ramach wystawy fotografie, to fragment powstałego na przestrzeni kilku ostatnich lat cyklu poświęconego Żuławom Wiślanym, a w szczególności obiektom kultury materialnej tego regionu. Zdjęcia pierwotnie zostały opublikowane w facebookowej stronie „Poniżej poziomu morza. Żuławy w fotografii” (https://www.facebook.com/zulawyfoto/), a następnie niektóre z nich ukazały się w 19. numerze Kwartalnika Społeczno-Kulturalnego Dolnego Powiśla i Żuław „Prowincja” w formie fotoreportażu pt. „Dokumentacja rozpadu”, gdzie towarzyszył im następujący komentarz:

„Nie da się powiedzieć, że na Żuławach “czas się zatrzymał”. Przeciwnie – ta depresyjna kraina, to żywy dowód jego upływu. Żywy, bo często tutejsza unikalna hydrotechnika i niespotykana gdzie indziej architektura nadal spełnia swoje pierwotne funkcje. Ale przeważnie czyni to jakby mimochodem, trochę siłą rozpędu, zwykle mocno zaniedbana, zardzewiała i koślawa. Zapomniana tak samo, jak zapadnięte mennonickie i ewangelickie cmentarze. Obca.
Mimo wszystko, to właśnie dlatego, że są autentyczne, że nie stały się skansenem i nie uległy mumifikacji, Żuławy stanowią region niezwykle malowniczy. Ale jest to specyficzny rodzaj fotogeniczności – właściwy też na przykład starym ludziom. Taki, z którym wiąże się świadomość przemijania. Nie ma wątpliwości, że fotografując dzisiejsze Żuławy Wiślane tworzy się dokumentację rozpadu.” (Dominik Żyłowski, dokumentacja rozpadu, Prowincja nr (19) 1/2015, s. 112)

O autorze:
Dominik Żyłowski, ur. 1975, ukończył filozofię na UMK w Toruniu, pracuje w Bibliotece Elbląskiej, od 20 lat związany z fotografią, autor bloga fotograficznego „Tak na oko…”, publikuje w kwartalniku „Prowincja”.
Ważniejsze wystawy:
– „Miasto-forma-człowiek” (wystawa zbiorowa) Galeria El, Elbląg 2012
– „Elbląskie formy przestrzenne w fotografii” (wspólnie z R. Kotyłą), Dzierzgoń, Dzierzgoński Ośrodek Kultury, 2012
– „Elblong – Ostrava = !¿!” (wystawa zbiorowa w ramach festiwalu Archikultura 2013), Ostrawa ,Czechy, 2013
– „Jam session” – Galeria El, Elbląg 2013
– 27, 28 i 29 Salon Elbląski, Galeria El, Elbląg 2013-2017

Komentarze

comments

Zobacz również

CAMINO Tolkmicko

Elbląski Klub Przyjaciół Pomorskiej Drogi św. Jakuba zaprasza

NASZYM MAŁYM CAMINO przeszliśmy już w tym roku ok. 40 kilometrów z Braniewa do Tolkmicka. …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

luka vision