Strona Główna / Aktualności / Braniewo / Żołnierze 43 batalionu lekkiej piechoty w Braniewie wraz z Grupą Wolontariuszy z powązkowskiej „Łączki” wymienili tabliczki na brzozowych krzyżach Kwatery „Ł”
smacap_Bright
smacap_Bright

Żołnierze 43 batalionu lekkiej piechoty w Braniewie wraz z Grupą Wolontariuszy z powązkowskiej „Łączki” wymienili tabliczki na brzozowych krzyżach Kwatery „Ł”

Kwatera na „Łączce” to miejsce na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, gdzie po II wojnie światowej w bezimiennych dołach śmierci, grzebano ciała żołnierzy antykomunistycznego podziemia, zamordowanych w więzieniu na ulicy Rakowieckiej. W połowie lat 50. Obszar kwatery „Ł” został przysypany warstwą ziemi i gruzu. To raz na zawsze miało wyeliminować możliwość odnalezienia szczątków pomordowanych, jednak od 23 lipca 2012 roku rozpoczęły się na „Łączce” ekshumacje prowadzone pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Trwały one do 8 lipca 2017 roku. W pracach uczestniczyło ponad 50 specjalistów i ponad 250 wolontariuszy, także spoza Polski.

23 lipca br., w Warszawie miała miejsce symboliczna akcja upamiętnienia naszych Bohaterów. Żołnierze 43 batalionu lekkiej piechoty w Braniewie, wchodzącego w skład 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, wraz z Wolontariuszami z powązkowskiej „Łączki”, wymienili tabliczki na brzozowych krzyżach Kwatery „Ł”. Oddali w ten sposób hołd i cześć pamięci Bohaterów walk o wolną Polskę. Pośród ponad 80 wymienionych tabliczek, aż cztery zawisły na krzyżach upamiętniających patronów Brygad OT. To symboliczne wydarzenie połączyło tych, którzy szukali szczątków Bohaterów i tych, którzy dziedziczą Ich tradycje.

baner 2

– To piękna i bardzo ważna inicjatywa. Jest wymownym świadectwem pamięci żołnierzy WOT o polskich bohaterach, o swoim patronie kpt. Gracjanie Frógu „Szczerbcu”. To także dowód na trwałość polskiej sztafety pokoleń, gdzie młodzi pamiętają o naszych bohaterach. Wspaniała, mądra i potrzebna akcja WOT. Wiem, że nie jesteście tu przypadkiem, wiem, że Żołnierze Niezłomni są dla Was prawdziwymi bohaterami i patronami – powiedział profesor Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, kierujący pracami poszukiwawczymi żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego na terenie RP i poza granicami, zwracając się do żołnierzy 43 blp.

Podczas wymiany tabliczek obecny był również pan płk Waldemar Nowakowski, ps. „Gacek” , uczestnik powstania warszawskiego, po 1945 roku mocno zaangażowany w konspirację antykomunistyczną. Inicjatywę wymiany tabliczek skomentował w prostych słowach: Mi się to bardzo podoba. Jesteście tym najmłodszym pokoleniem, które o tym myśli – to się dla mnie liczy. Jestem pełen podziwu.

Żołnierze braniewskiego batalionu na zaproszenie prof. Krzysztofa Szwagrzyka oraz Dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL – pana Jacka Pawłowicza, mieli możliwość przyjrzenia się prowadzonym na terenie mokotowskiego więzienia na pracom ekshumacyjnym, zobaczenia na własne oczy celi śmierci, w której zamordowano gen. Fieldorfa Augusta „Nila”, zachowany karcer oraz odtworzoną celę, w której przebywał rtm. Witold Pilecki.

4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej nosi imię kpt. Gracjana Klaudiusza Fróga, ps. „Szczerbiec” – dowódcy 3 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, którego UB aresztowało pod fałszywymi zarzutami 10 lipca 1948 roku. Po brutalnym śledztwie, 13 lutego 1951 r. kapitana Fróga skazano na karę śmierci. Wyrok wykonano 11 maja 1951 r. w więzieniu na Rakowieckiej. Jego symboliczny grób znajduje się na powązkowskiej „Łączce”.

Specjalista ds. komunikacji 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie

Komentarze

comments

Zobacz również

art

Rusza nabór uzupełniający do „Parasol na start-indywidualny program inkubacji – ETAP II „

Przedsiębiorco! Nabór uzupełniający do projektu: „Parasol na start-indywidualny program inkubacji” na 2020 rok został otwarty. …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *